Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
26 postów 1 komentarz

Mazowiecka Wspólnota Samorządowa

MWS - Blog Mazowieckiej Wspólnoty Samorzadowej i Warszawskiej Wspólnoty Samorzadowej. Więcej na www.mws.org.pl i www.wws.org.pl

Miejsce partii jest w parlamencie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Rozmowa z Markiem Makuchem, pełnomocnikiem referendalnym Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej.

Udało się! Referendum w sprawie odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz – Waltz jest faktem.

Tak, to wielki i w zasadzie dość niespodziewany sukces. Coś, co wydawało się niemożliwe udało się dzięki determinacji tysięcy ludzi.

Warszawa, jeden z mateczników P.O.. Prezydent Hanna Gronkiewicz- Waltz w 2010 r wygrała już w pierwszej turze. Co się zmieniło, że nagle Warszawiacy zdecydowali o referendum?

Panią Prezydent zgubiła pycha i arogancja, która dotyka każdą władzę pozbawioną kontroli. Siedem lat rządów, 2 kadencja, bezwzględna większość w Radzie Warszawy, spowodowało oderwanie się od rzeczywistych potrzeb miasta i zrodziło przekonanie o nieomylności i bezkarności. Warszawiacy tego nie lubią.

Musi się jednak pojawić jakiś zapalnik…

Takim zapalnikiem była próba zarobienia na Warszawiakach w momencie wprowadzania uchwał śmieciowych. Najpierw Pani Prezydent zapłaciła z naszych podatków prywatnej firmie MILION złotych, by ta przygotowała materiały, które powinni przygotować urzędnicy miejscy, a potem ta firma tak przygotowała przepisy, że mieliśmy płacić najdrożej w Polsce, a profity z tego tytułu miała osiągać konkretna firma. Wtedy powiedzieliśmy dość.

Sama WWS to jednak chyba za mało…

Warszawska Wspólnota Samorządowa to kilkudziesięciu radnych, członkowie zarządów kilku dzielnic, ale faktycznie sami nie dalibyśmy rady.  Warszawiacy jednak postanowili zabrać głos w sprawach dotyczących swojej lokalnej społeczności. Dla partii politycznych, przyzwyczajonych do luksusu, jakim były wybory raz na cztery lata to był szok.

Dla partii politycznych? Dobrze usłyszałem?

Tak, nie chodzi, bowiem o samą Panią Prezydent i P.O., ale również PiS, SLD czy Ruch Palikota. Partie nie są, bowiem przyzwyczajone do tego, że wyborcy mogą chcieć coś więcej niż tylko prawo do pójścia do urn raz na cztery lata. Każde inne zachowanie wyłamuje się z partyjnego schematu myślenia. Do tej pory Warszawa była luksusową enklawą partii politycznych, głównie ze względu na atomizację naszej lokalnej społeczności i dużą fluktuację ludności.

Teraz się to zmieniło?   

Akcja referendalna to początek zmiany, jaka musi nastąpić w Warszawie, aby wzorem wielu miast, zarządzali nią gospodarze z prawdziwego zdarzenia. Czas na to by partie zajęły się tzw. „wielką polityką”, a kwestie samorządowe zostawić samorządowcom. Wszak chodnik, plac zabawa czy szkoła nie mają barw politycznych ich funkcjonowanie nie zależy od tego czy prezydent jest czarny, biały czy czerwony, a od tego czy jest managerem niezależnym od central partyjnych. Takiego prezydenta Warszawie brakuje.

Partie nie chcą jednak odpuścić…

I trudno się dziwić. Warszawa to łakomy kąsek dla każdej partii politycznej. 13 miliardowy budżet, tysiące urzędników, kilkadziesiąt spółek gwarantujących atrakcyjne stanowiska to idealne miejsce dla organizmów partyjnych, które w ten sposób żywią swoich członków. Partie nie cofną się, zatem przed niczym by utrzymać bądź pozyskać takie miejsce. Sprawy mieszkańców nie mają znaczenia liczy się władza. Zwróćmy uwagę na kampanię referendalną, partie zamiast zachęcać do udziału mieszkańców by ci wypowiedzieli się czy popierają prezydent czy też nie, sprowadziły całą rzecz do walki gladiatorów i w ten sposób merytoryczną ocenę zastąpili (zgodnie z pomysłem sztabowców jednej z organizacji) „powstańcy” (PiS), „Niemcy” (P.O.) oraz „Sowieci” (SLD) … Tak się nie da działać dla lokalnej społeczności.

Zatem? Partie do parlamentu?

Tak. A pierwszym krokiem niech będzie odwołanie partyjnej prezydent Warszawy – Hanny Gronkiewicz – Waltz. Uczynić to można biorąc udział w referendum 13 października, do czego serdecznie zachęcam.

Rozmawiał: Grzegorz Zernik

www.wws.org.pl
www.mws.org.pl

KOMENTARZE

 • Referendum - ostatnia szansa demokracji obywatelskiej?
  Referendum to na pewno krok we właściwym kierunku w stronę odzyskania wpływów obywatelskich - we wszystkich sektorach życia publicznego.

  W obecnej sytuacji Naszego Kraju, obywatele zostali całkowicie pozbawieni biernych praw wyborczych. Rządzą oligarchowie partyjni, którzy mają jeden program wyborczy - wygrać wybory. Nic dla kraju - wszystko dla własnej partii i koterii powiązanych interesów.

  Wszystkie wybory to jedna wielka parodia demokracji. Państwo płaci duże pieniądze partiom - aby te wygrały wybory.

  Jedyną być może ostatnią wprowadzenia zmian - jest akcja referendalna.
  Dlatego też najwyższe władze kraju - oraz partie chcą ograniczeń albo nawet likwidacji tego ostatniego narzędzia woli i kontroli obywatelskiej.
 • ble@org.pl
  ble@org.pl

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031