Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
26 postów 1 komentarz

Mazowiecka Wspólnota Samorządowa

MWS - Blog Mazowieckiej Wspólnoty Samorzadowej i Warszawskiej Wspólnoty Samorzadowej. Więcej na www.mws.org.pl i www.wws.org.pl

“Naprzeciw wyzwaniom” spotkanie autorskie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

10 grudnia 2013r. w siedzibie Płockiego Towarzystwa Naukowego odbyło się spotkanie z autorką książki Naprzeciw wyzwaniom. NSZZ „Solidarność” W Społeczności lokalnej gostynina, region płock (1980-1990), Panią Barbarą Ewą Gierula.


Mazowiecką Wspólnotę Samorządowa reprezentowali m.in. Wiceprezes MWS Mariusz Ambroziak, Przewodniczący Oddziału Płockiego MWS Krzysztof Pietrzak, Przewodniczący Oddziału Mławskiego Wojciech Krajewski.

Barbara Ewa Gierula - mgr filologii polskiej, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, wieloletnia dyplomowana nauczycielka i wychowawca, ekspert Ministra Edukacji Narodowej, działaczka oświatowa, społeczna i związkowa. W NSZZ „Solidarność” pełniła wiele funkcji: zasiadała w Zarządzie Regionu Płockiego, przewodniczyła Zarządowi Oddziału w Gostyninie. Od 1989 r. działa w Prezydium Regionalnej Sekcji Oświaty    i Wychowania NSZZ ”Solidarność” w Płocku oraz przewodniczy oświatowej „Solidarności” w Gostyninie. W swoim społecznikowskim działaniu zorganizowała wiele seminariów nauczycielskich. Jest autorką artykułów o nauczaniu, wychowaniu, historii i przemianach  społecznych  regionu gostynińskiego i płockiego zamieszczanych w periodykach lokalnych i regionalnych oraz rozdziału „Gostynin i okoliczne gminy” w wydanej w 2006 roku pracy zbiorowej „17 miesięcy. Narodziny wolności 1980-1981”.

Książka „Naprzeciw wyzwaniom” bazując na  zachowanych dokumentach regionalnych  i gostynińskich komisji zakładowych NSZZ „Solidarność”, dokumentach SB zgromadzonych w Instytutach Pamięci Narodowej Warszawy, Łodzi, Bydgoszczy i Gdańska, archiwaliach Archiwum Państwowego w Płocku, licznych relacjach świadków tamtych zdarzeń oraz ówczesnych artykułach prasowych, ukazuje historię NSZZ „Solidarność” na terenie miasta Gostynina, schodząc z poziomu ogólnokrajowego, regionalnego na  szczebel  miejscowy. Opisuje wydarzenia pierwszych szesnastu miesięcy, które doprowadziły do powstania komisji zakładowych,  miejskiej i regionalnej  struktury Związku, represje stanu wojennego w małym mieście, metody  i techniki działań operacyjnych Służby Bezpieczeństwa i PZPR. Przedstawia losy członków i aktywistów Związku, którzy osłabieni internowaniami i szykanami, przetrwali dzięki wsparciu płockiego i kutnowskiego Kościoła. Relacjonuje działania „Solidarności” w początkowej fazie transformacji ustrojowej po 1989 roku, szczególnie w budowaniu zrębów gostynińskiego samorządu lokalnego.

Galeria zdjęć ze spotkania na: http://wswm.org.pl/blog/naprzeciw-wyzwaniom-spotkanie-autorskie/

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930