Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
26 postów 1 komentarz

Mazowiecka Wspólnota Samorządowa

MWS - Blog Mazowieckiej Wspólnoty Samorzadowej i Warszawskiej Wspólnoty Samorzadowej. Więcej na www.mws.org.pl i www.wws.org.pl

Za co partycypować?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Budżet partycypacyjny to przebój sezonu referendalnego. Myślałem, że to jakaś kolejna ściema pani prezydent, ale gdzie tam. Będzie w roku 2015.

Wszyscy jesteśmy specjalistami budżetowymi w dziedzinie inwestycji zwłaszcza, kiedy trzeba kupić dziecku kurtkę na zimę, a nie ma kasy. Doświadczamy co miesiąc niedomykających się wydatków bieżących zwłaszcza, kiedy do pierwszego tydzień. a pękła ostatnia stówa na zakupach w osiedlowym sklepie. Zadłużenie, razem z kosztami jego obsługi, nie jest nam obce, gdy wpłacamy ratę kredytu hipotecznego za mieszkanie mając świadomość, że, jak nic się nie zmieni, będziemy to robić przez najbliższe 25 lat. Specjalistami od dochodów jesteśmy rzadziej, bo roboty nie ma, a jak jest, to skubani zdecydowanie za mało płacą. Dłużników prawie nie ma, a ci, co są, jakoś nie kwapią się, aby oddać. Jednym słowem kryzys finansowy, bankowy, strukturalny i jak go tam jeszcze zwał.

A tu proszę. Władze mówią, żebyśmy wydali. Mają w zależności od dzielnicy od pół do kilku milionów złotych do wydania. Mamy zabrać głos, wypowiedzieć się i zagłosować.  To się nazywa teraz, za przeproszeniem, „partycypacja”.  Kojarzy mi się źle, ponieważ, jak mi ktoś mówi, że mam w czymś partycypować, to zawsze zaraz potem pojawia się suma do wydania, a nie do zainkasowania. Nawet niedawno słyszałem w sklepie, jak dwóch panów uzgadniało warunki partycypacji w nalewce krajowej i bynajmniej nie rozmawiali o przychodach, ale o kosztach.  Tak więc osobiście boję się w czymkolwiek partycypować.

Budżet partycypacyjny to przebój sezonu referendalnego. Myślałem, że to jakaś kolejna ściema pani prezydent, ale gdzie tam. Będzie w roku 2015. Czyli, jak wszystko na to wskazuje, nie za kadencji obecnej pani prezydent. Skąd mają wziąć się środki? Z budżetów dzielnic. A wiec przejrzałem te budżety i wybrałem moje trzy ulubione: Ochotę, Żoliborz i Włochy. I tak, po wykonaniu za rok 2012:

Budżet Ochoty to 258 mln zł, przy czym 12,6 mln zł to inwestycje; Żoliborz 143 mln zł, przy czym 7,5 mln to inwestycje; Włochy odpowiednio 110 mln zł na 5,3 mln. Wolicie Państwo plan na 2013 rok? Służę uprzejmie: Ochota 223 mln na 4,9 mln zł; Żoliborz 139 na 5 mln zł; Włochy 117 na 11,3 mln zł.  Tak więc, nie znam budżetów tych dzielnic na rok 2015, ale mogę przypuszczać, że do tego czasu pani prezydent je ogołoci do cna.

Dlaczego o tym piszę? Ponieważ, jak zapoznałem się z harmonogramami prac zespołów ds. budżetu partycypacyjnego, to ani słowa nie znalazłem w nich o tym, skąd wziąć pieniądze na te wydatki, co to mają je mieszkańcy wydyskutować i przegłosować. Mówi się wiele o tym ile, kiedy, za jaką kwotę coś zostanie zrobione. Nie słyszałem do tej pory ani słowa, komu się zabierze, żeby zrobić tamto.

Innymi słowy, żeby wydać w dzielnicy Ochota 2, 1 mln złotych, gdzieś trzeba ich nie wydać. To samo tyczy się innych dzielnic. Mieszkańcy, zanim wezmą się za głosowanie, powinni dowiedzieć się od burmistrzów, czy pieniądze zostaną wzięte z obcięcia dodatków dla nauczycieli, a może na użytek tej zabawy zamkniemy jakąś bibliotekę, przedszkole lub dom kultury.

W najbliższym czasie zamierzam spytać o to kilku z nich.

A tak naprawdę to uważam, że jedynym sensownym pomysłem jest zawalczenie o pieniądze na ten cel w budżecie miasta.  Ostatnio przeczytałem, że pani prezydent wybudowała szalet za blisko 5 mln zł, a przystanek za 6 mln zł już znamy. Wystarczy wychwycić kilka takich kwiatków i przerzucić je na budżety partycypacyjne do dzielnic. Polecam to uwadze zwłaszcza radnym z Platformy Obywatelskiej, którzy rządzą budżetem miejskim.

Grzegorz Wysocki
Warszawska Wspólnota Samorządowa

www.wws.org.pl
www.mws.org.pl
www.gazetasamorzadnosc.pl

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031