Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
26 postów 1 komentarz

Mazowiecka Wspólnota Samorządowa

MWS - Blog Mazowieckiej Wspólnoty Samorzadowej i Warszawskiej Wspólnoty Samorzadowej. Więcej na www.mws.org.pl i www.wws.org.pl

Co to znaczy być patriotą we współczesnej Polsce?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Poniżej prezentujemy wybrane wypowiedzi czytelników Gazety Samorządność na postawione przez redakcję pytanie „Co to znaczy być patriotą we współczesnej Polsce?”

Pytanie wcale nie takie banalne jak by się mogło wydawać. Dziękujemy za wszystkie nadesłane wypowiedzi. Część z nich zamieściliśmy również w wydaniu papierowym gazety Samorządność, który ukaże się już jutro. Zachęcamy do lektury! 

Patriotyzm to: odwaga w postępowaniu i wypowiedziach, obrona Wiary, Krzyża, Kościoła, bezwzględna uczciwość, postawa obywatelska tzn. reagowanie na wszelkie zło i niesprawiedliwość, kupowanie tylko polskich produktów na rynkach i w małych sklepach, wywieszanie flagi w święta narodowe i najważniejsze uczyć dzieci aby były dumne, że są Polakami.

Magdalena Jęczmykowa

………………………………………………

Bycie patriotą to zarówno zespół obowiązków, naszych zobowiązań wobec Polski ale również obowiązek pytania i szukania jej lepszego jutra na każdym kroku. To codzienne materializowanie zwrotu: co Ty możesz zrobić dla kraju, ale i egzekwowanie głównej jego powinności wobec obywateli - bezpiecznego i godnego życia w nim. Patriotyzm to uczestnictwo w naszej codzienności, szukanie wizji i zmierzanie drogą do lepszego jutra, to zaprzeczenie postawy stania z boku, stania na aucie w bezpiecznej pozycji oportunisty.
Piotr Iwicki (Raszyn)

………………………………………………

Być  patriotą we współczesnej Polsce to być człowiekiem kochającym swoją Ojczyznę, tę 'Wielką - Polskę" i tę "Małą-miasto, wieś, w której mieszka", potrafiącym poświęcić dla Niej swoje dobra, gotowym stanąć do Jej obrony, potrafiącym pielęgnować narodowe tradycje, kulturę i język.  

Roman Niesiobędzki (Ciechanów)

………………………………………………

Być Patriotą we spółczesnej Polsce to przedewszystkim nie zapominać o tych, co byli przed nami i dla nas zdobyli to, co tu i teraz...to, że jesteśmy Polakami w swoim własnym Domu - Polsce. Być patriotą dzisiaj to również baczne patrzenie na sprawy Ojczyzny i nie pozostawianie Jej samej , kiedy Ona potrzebuje nas. Tak jest dziś właśnie, a od Niej zależy nasz wspólny los.

Małgorzata Maj (Radom)

………………………………………………

Patriotyzm to przede wszystkim umiłowanie do ojczyzny, ale także gotowość w pełni tego słowa znaczeniu do poświęcenia się dla narodu, postawienie interesu kraju ponad interesem własnym. Być patriotą we współczesnej Polsce to nic innego jak wypełniać zapisane w konstytucji, czyli najważniejszym akcie prawnym w kraju, obowiązków obywatelskich, czyli obrony państwa, przestrzegania ustanowionego i powszechnie obowiązującego prawa, dbałość o ojczyznę, środowisko. Patriota to człowiek szanujący i odnoszący się z poszanowaniem w stosunku do innych narodów. Coraz częściej spotkać można także patriotów lokalnych czy regionalnych, czujących niezwykłą więź z miejscem urodzenia, zamieszkania czy konkretną częścią państwa, z którymi to się w pełni identyfikują i wspierają na wszelkie możliwe sposoby.

Marcin Kalicki (Warszawa)

………………………………………………

Patriotyczna postawa to poczucie silnej więzi emocjonalnej i społecznej z narodem, jego kulturą i tradycją. Szacunek i umiłowanie ojczyzny, gotowość do poświęcenia się dla niej i narodu, stawianie dobra własnego kraju ponad interesy osobiste.

Karolina Markowska (Płock)

………………………………………………

To umiejętność widzenia świata oczyma innych polaków, by móc w tym świecie zglobalizowanym ,razem z nimi budować i dbać o polską rzeczywistość w każdej dziedzinie czy to w nauce czy to w gospodarce, kulturze ,by z szacunkiem dorównać innym nacjom i  by inne nacje szanowały nas polaków.

Florian Szcześniak (Warszawa)

………………………………………………

"Być patriotą we współczesnej Polsce?" - tak samo jak w każdym innym kraju - to być uczciwym, myślącym człowiekiem, odważnym, by dzielić się sobą, swoim myśleniem (uczciwą pracą) tam, gdzie żyje, a to znaczy dzisiaj, że także "z całym światem" (jak w Koronce do Miłosierdzia). "Szlachetny człowiek nie mógłby wyżyć dnia jednego w Ojczyźnie, której szczęście nie byłoby procentem od szczęścia Ludzkości" (CKN, "Co to jest Ojczyzna").

Józef Kapaon

………………………………………………

Polska to język, rodzima kultura, tradycje, historia, dobra duchowe i materialne. To jest naturalne środowisko patrioty. W codziennym życiu współczesny patriota kieruje się wpierw prymatem wartości konstytuujących wspólnotę, nie zaniedbuje jednak interesu indywidualnego. Nie czerpie ze swego wykształcenia, kwalifikacji, pozycji dla budowy pożytku wyłącznie własnego, angażuje je także dla pożytku swojej "małej" i wielkiej ojczyzny. Broni się przed bylejakością i marnotrawstwem (oczywiście płaci też podatki, ale to banalne :))

Stanisław Jedliński (Warszawa)

………………………………………………

Patriotyzm, w mojej ocenie, można tłumaczyć krótko - umiłowanie Ojczyzny w tym ludzi Polaków. Daleko nie musimy sięgać po naukę. Rozważmy nauki naszego największego Autorytetu - Jana Pawła II. On wszystko nam wyjaśnia.


Robert Denis

………………………………………………

To samo co zawsze - kochać Polskę jak duszę własną, a więcej od życia swego...........albo, chociaż............. uczyć się tego od tych którzy niezawodnie to potrafią!!!

Zbigniew Jackiewicz (Warszawa)

………………………………………………

Patriotyzm to świadomość bycia Polakiem, to świadomość obowiązków wobec przeszłych i przyszłych pokoleń oraz poczucie braterskiej miłości i wzajemnego szacunku Polaków. 

Dziś właściwie rozumiany patriotyzm powinien mieć przede wszystkim postać patriotyzmu gospodarczego: Mieć swoje. Promować swoje. Kupować swoje. [swoje tzn. polskie ]

Tadeusz Bartold (Warszawa)

………………………………………………

Patriotyzm to dla mnie wybór drogi miłości do Ojczyzny i wierność wyborowi tej drogi.


W dzisiejszej Polsce może objawiać się, na przykład przez pracę na rzecz pamięci historycznej narodu, promowanie kultury polskiej i pracę zawodową w Polsce (często za mniejsze pieniądze, lub na tzw. umowach śmieciowych) , a nie "ucieczkę" z Polski na emigrację.


Dla mnie męża i ojca rodziny patriotyzm to, także tworzenie trwałej i zdrowej moralnie rodziny, oraz wychowywanie swoich dzieci (czyli przyszłych pokoleń) zgodnie z polską tradycją i wartościami chrześcijańskimi dzięki którym Polska przez pokolenia zachowała swoją tożsamość.


Patriotyzm może też się objawiać w pomocy tzw. "słabszemu bliźniemu", czyli osobom potrzebującym lub znajdującym wokół nas w jakiejś biedzie. Ta solidarność ludzka w trudnych doświadczeniach historycznych naszego narodu często nas ratowała od upadków.
Olgierd Zawisza (Warszawa)

………………………………………………

“Kochajcie Ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez Siebie najwyższym wartością ...” Witold Pilecki

Jacek Piotr Filipczak (Warszawa)


www.gazetasamorzadnosc.pl

KOMENTARZE

 • Dobra inicjatywa!
  Dumny z Polskiego Obywatelstwa i polskiego pochodzenia.
 • @adevo 13:24:00
  Dokładnie!
 • Patria - po łacinie - znaczy ojczyzna. A więc...
  Bardzo ciekawa inicjatywa. Dobrze byłoby może znać wiek osób, które wzięły udział w tej ankiecie, bowiem definicja patriotyzmu zmienia się. Chyba nie tylko z wiekiem.

  Zależy również od sytuacji życiowej własnej ale i od tego co dzieje się w kraju, w swoim najbliższym otoczeniu.

  Samo słowo chyba pochodzi z łaciny, gdzie partia - znaczy ojczyzna.

  Natomiast w USA - "patriot" to również nazwa pocisku rakietowego, który chyba nie jest potrzebny w czasach pokoju.

  Dla mnie Patriotyzm - to umiłowanie Ojczyzny. Ponad wszystko.
 • A teraz obiektywnie i budująco
  ..
  Zachęcam do napisania artykułu „KTO tępi patriotyzm i DLACZEGO?”
 • Co to znaczy być patriotą we współczesnej Polsce?
  Moja odpowiedż brzmi:
  mieć wystarczające dochody z budżetu państwa .

  Pozostałych nie stać na patriotyzm i szukają dochodów u "obcych panów".
 • @zbigniew1108 17:55:10
  Przecież ci budżetowcy państwowi to są właśnie obcy.
 • @Zdzich 17:49:08
  Takie artykuły są już dawno napisane. A potepiaja patrotyzm kolaboranci, bo uważają, np. że Polak nie może być wolny i musi mieć swojego Pana; albo, że to zagraniczne jest lepsze niż nasze; albo w obliczu zagrożenia trzeba przysłać do silniejszego; czesto występuje też syndrom sztokholmski, gdy ofiara broni swego kata (występuje to także w skali społeczeństwa. Kolaboranci sa często dobrze widoczni w Internecie, gdy bronią obcych interesów i zwalczają nasze polskie; występują przeciwko fundamentalnym wartosciom, przeciwko podwalinom naszej cywilizacji i bytu Narodu. Na Neonie24 wielu jest takich kolaborantow i antypatrotow, którzy zupełne otwarcie optuja za porzuceniem Polski i polskości i przystąpieniem do WNP; którzy podważają chrześcijańskie wartości i zwalczają Kościół Katolicki, chcą w to miejsce wprowadzić poganstwo; którzy zamiast Cywilizacji Łacińskiej chcą utopii w postaci Cywilizacji Polskiej, czyli chcą zniszczenia korzeni, narodowej identyfikacji, wartosci. Można by długo wymieniać; najbardziej jednak na neonie24 widoczne jest lobby pro-rosyjskie; wsi-owe i zadaniowe męty oni wszyscy to nie są patrioci a zdrajcy i kolaboranci.
 • @Zdzich 18:03:51
  A Kościuszko ,Puławski, Dzierżyński nie byli patriotami USA lub ZSRR ,
  mimo , że narodowo nazwani mogą być "obcymi" ?

  Jagiełło , obcy, patriota czy nie ???

  Białorusin Rejtan patriota czy nie ???

  W dyskusjach podatników polskich jest zbyt dużo rozważań rodem z literaturoznawstwa i lingwistyki a za mało refleksji na co wydawane są pieniądze wspólnoty państwowej. Nie piszę narodowej, bo to jest następne słowo , które powoduje , że każdy może mieć rację...lub nikt.

  X X X

  Zapraszam http://zbigniewjacniacki-zyciemojeinasze.blogspot.com/
 • @night rat 19:02:50
  Widzisz, gdybyś miał problem to mógłbym z tobą podyskutować. Natomiast zaczepki anonima to nie wiadomo jak rozumieć, czy to gryzie pchła, czy szarpie za nogawkę kundel, czy przypadkowo nadepnąłem w ciemności szczurowi na ogon?
 • @
  "Niewidzialni" z patriotow chca zrobic faszystow , ale to im sie nieuda . "Jam jest Polska, Ojczyzna Twoja, ziemia Ojców, z której wzrosłeś. Wszystko, czym jesteś, po Bogu - mnie zawdzięczasz" .. Czcij Polskę, Ojczyznę Twoją, jak matkę rodzoną. . Nie zapieraj się imienia swojego narodu, ani jego historycznych doświadczeń, bo są to jego własne korzenie, jego mądrość, choćby i gorzka, jego powód do dumy. . W najgorszych nawet okolicznościach, zmieniając środowisko, obywatelstwo, nie wypieraj się nigdy wiary i tradycji twych przodków, jeśli chcesz, by twoi nowi bracia i twoje dzieci nie wyparly się ciebie. Rodzino, stań się tak, jak wielki Kościół, nauczycielem i matką.

  Wszędzie tam gdzie była przelana choćby jedna kropla polskiej krwi - tam jest Polska.

  Wszędzie tam gdzie mieszka, choćby jeden Polak - tam jest Polska.

  Wszędzie tam gdzie wisi polska choćby najmniejsza biało-czerwona flaga - tam jest Polska.

  Wszędzie tam gdzie bije choć jedno polskie serce - tam jest Polska.
 • ------------ ciekawa wymiana myśli --PATRIOTYZM / patriotyzm
  http://p21.neon24.pl/post/101161,powiedz-mi-kolego
 • Palimy szmatławce
  https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/q71/s720x720/1460259_440805526031410_263736777_n.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031